.:Strona Główna | .:Przedszkole | .:O Nas | .:Grupy | .:Dla Rodziców | .:Aktualności | .:Sukcesy | .:Archiwum | .:Kontakt

 

 

5 powodów dla których warto oglądać bajki:

 

punktor

Wycisza i uspokaja po intensywnym dniu.

punktor

Zaspokaja potrzeby emocjonalne. Maluch może przenieść się w przyjemny, ciepły świat bajki.

punktor

Uczą. Dziecko dowiaduję się wielu interesujących rzeczy z najróżniejszych dziedzin życia.

punktor

Wyrabiają poczucie estetyki, umuzykalniają.

punktor

Uczą zaradności, systematyczności, pracowitości.

 

Dlaczego ważne jest wspólne oglądanie bajek?

 

   Psychologowie zachęcają, by oglądać bajkę razem z dzieckiem. Zobaczymy wówczas, jaka jest treść dobranocek, poznamy bohaterów. Wspólne oglądanie dostarczy  również wielu informacji     o naszym dziecku. Zaobserwujemy, czego maluch się boi, a co go bawi. Patrząc na niego, łatwo odróżnimy ogarniające go emocje. Będziemy mogli odpowiedzieć na nurtujące go pytania. Dobranocki mogą także dostarczać tematów do wspólnych rozmów. Warto pytać dziecko, o czym był bajka - to doskonały sposób na rozwój percepcji, a także poszerzeniu zasobu słownictwa. Wspólne oglądanie to również możliwość przytulenia maluszka, umocnienia jego poczucia bezpieczeństwa.

 

Jak rozpoznać idealną bajkę?

 

Wprawdzie dobranocka jest po prostu typem bajki dla najmłodszych ale ze względu na szczególna porę jej nadawania powinna być IDEALNA.

 

     CZAS TRWANIA

15- 20 minut, dłuższej bajki maluch w całości nie zrozumie lub się nią znudzi,
a krótsza może nie zaspokoić jego oczekiwań.

 

     SPOSÓB ROZMOWY

Bohaterowie nie powinni krzyczeć ani na siebie, ani do siebie. Najlepiej by rozmowy były spokojne, pogodne a nawet prowadzone w nieco wolniejszym tempie niż w „ dorosłych” filmach.

 

     POGODNY NASTRÓJ

W dobranockach podobnie jak innych bajkach dla dzieci nie powinno być przemocy, agresji ani wulgarnych słów.

 

     TEMPO AKCJI

Musi być dostosowane do możliwości percepcyjnych dziecka. Postacie nie mogą pojawiać się na ekranie przez chwilę ani mówić niemal równocześnie.

    

 

     SZCZĘŚLIWE ZAKOŃCZENIE

Nawet jeżeli w dobranocce bohater ma kłopoty, przeżywa trudne chwile lub niebezpieczne przygody, to na koniec musi zwyciężać zachowanie pozytywne.

 

     DOWCIP

Dzieci SA bardzo wyczulone na humor, zarówno sytuacyjny jak i słowny. Lubią go i często lepiej nawet rozumieją niż dorośli.

 

     TEMATYKA

Najlepiej, by przedstawiała Zycie codzienne w domu i otoczeniu, dobrze jeżeli w bajce pojawiają się zwierzęta domowe i leśne, przedstawiciele zawodów.

Dobranocki które można polecić

O czym jest bajka?

Czego może nauczyć?

Przygody kota Filomena
   Przygody kotka, który pod czujnym okiem kocura Bonifacego uczy się życia.  Doskonała dziecięca grafika, powolne tempo, wyciszający nastrój( Filomen na końcu kładzie się spać).

   Informuje o tym, że w życiu ważne jest doświadczenie, że od starszego można dowiedzieć się wielu mądrych prawd. Uczy szacunku dla innych, pokazuje, że świat jest piękny, ale wymaga refleksu i uwagi.

Reksio
   Opowiastka o radościach, kłopotach i przygodach zabawnego pieska na podwórku
i w jego okolicach.

   Pokazuje proste zasady rządzące światem ( np. jak zachowuje się kogut, co może robić kot). Podkreśla, jak ważna jest siła przyjaźni. Pochwała troskliwości i opiekuńczości.

Mysia
  Krótkie opowiastki
o codziennym życiu malej myszki ( Mysia myje ząbki, Mysia idzie na plac zabaw, Mysia maluje farbami).

 

   Uczy codziennych zachowań
i nawyków. Dużo o przyjaźni, wymyślaniu zabaw. Mysia pokazuje, że zawsze warto opiekować się słabszymi.